module-jmsblog-post

Kaip kartoninės dėžutės tapo mūsų kasdienybe?

Šiandien visame pasaulyje plačiai naudojamas popierius ir kartonas, regis, yra neatsiejama medžiaga nuo mūsų kasdienybės. Kartoninės dėžutės mus pasiekia iš siuntų tarnybos, jas sutinkame parduotuvėje pirkdami kavą, arbatą ar ieškodami pakuotės dovanai. Kartais nė nesusimąstome, kiek popieriaus kasdien sukasi aplink mus. Verta žinoti, kad popierius žmogaus gyvenime atsirado beveik prieš du tūkstančius metų. Ir nors šiandien didžiausia popieriaus gamintoja laikoma Amerika, iš tiesų žmonijai šią medžiagą padovanojo kinai. Kviečiame iš arčiau susipažinti su popieriaus atsiradimo istorija ir įdomiais faktais, kurių apie jį ne visi žino ir šiandien.

Galima teigti, jog popieriaus išradėjais laikomi kinai. Būtent šioje šalyje apie 105-uosius metus pradėta gaminti ši medžiaga. Iš pradžių mediena būdavo sutrinama akmenukų pagalba iki vientisos masės, iš kurios ilgainiui ir pasitelkus papildomas metodikas būdavo išgaunamas popierius. Tiesa, kinai ilgus metus slėpė šį pasaulį pakeitusį atradimą, kurį vėliau atkartoti buvo pabandyta tik po kelių šimtų metų. Iki šių dienų popierius gaminamas iš vientisos medienos masės, vadinamos celiulioze, tik technika gerokai pažengė į priekį. Šiandien tiek popierius ir jo gaminiai, tiek kartonas, kartono dėžės ar kitos pakuotės gaminamos kelių etapų proceso metu.

Degimas
Pluošto paruošimas
Lapų suformavimas
Absorbcija
Džiovinimas

Kada popierius tapo itin plačiai naudojamas ir buvo atrasta, kad didesniais sluoksniais pagamintas popierius, šiandien vadinamas kartonu, taip pat yra itin naudinga medžiaga, istorija neskelbia. Tačiau iki šiol kartoninės dėžės ir kiti kartono gaminiai yra gaminami iš šiaudų, rudos bei baltos daugiasluoksnės popieriaus gamybai paruoštos masės. visame pasaulyje plačiai sklindant ekologinėms idėjoms, kartonas šiandien tampa itin vertinama medžiaga.

Kartoninės dėžutės gamyba

Gali būti, kad todėl daugelis įvairių gamintojų savo veikloje didžiulę svarbą suteikia kartonui. Kartoninės dėžutės kai kuriose veiklos sferose jau atstoja ne tik laikinas, bet ir ilgalaikes pakuotes. Ir tai visai suprantama, žinant, kokiomis savybėmis pasižymi kartonas ir jo gaminiai. Šiandien kartonas plačiai taikomas ne tik gamyboje, bet ir maisto, žaislų pramonėje pirmiausia todėl, jog tai ekologiškas, aplinką tausojantis ir nekenksmingas pasirinkimas.

Jums turėtų būti įdomu sužinoti ir daugiau įdomių faktų apie popieriaus ir kartono perdirbimą:

  • Kartono dėžutės bei kiti kartono gaminiai gali būti perdirbami mažiausiai 4, o kartais ir 6 kartus.
  • Kiekvieną kartą, kai perdirbama viena tona kartono, pasaulyje išsaugoma apie 17 suaugusių medžių.
  • Skirtingai nei ankščiau, šiandien perdirbant kartono dėžes ir kitus kartono gaminius, technologija leidžia pašalinti gamyboje naudotus klijus, dažus ar kitas sudedamąsias medžiagas.
  • Į popieriui skirtus konteinerius, galima mesti bet kokio tipo kartono dėžės ir pakuotes, išskyrus „Tetra pak“ pakuotes, kurių paviršius įprastai būna padengtas plastiko plėvele.
  • Jeigu norite perdirbimui atiduoti dideles kartono dėžes ir daugiasluoksnius kartono gaminius, tai galite padaryti susisiekę su Jūsų rajone dirbančiais atliekų tvarkytojais.

Kiekvienais metais visame pasaulyje kartoninės dėžės ir kiti kartono gaminiai populiarėja vis labiau, todėl jų pagaminama kasmet vis didesni kiekiai. Skelbiama, jog Lietuvoje apie 14 proc. visų perdirbamų medžiagų sudaro būtent popierius ir kartonas. Dėl lengvo perdirbimo ir pigaus gamybos proceso, ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse kuriasi įmonės, besispecializuojančios kartono pakavimo gamyboje. Plačiau apie tai, kaip vyksta kartono gamybos procesai bei kokias kartonines dėžes ir dėžutes rinktis prekių ir produktų pakavimui, skaitykite kitame mūsų parengtame straipsnyje.