Gofruoto kartono dėžutės: ka privalu žinoti kiekvienam?
Šiomis dienomis kartonas yra viena iš populiariausių medžiagų naudojamų pakavimo industrijoje, o geriausiai mums žinomos gofruoto kartono dėžutės ir mes nesitikime, jog greitu metu, kas nors jas pakeis. Tai lengva, tvirta ir atspari medžiaga, kuri gali apsaugo beveik bet kokį daiktą. Bet ar jūs žinote kaip gofruotas kartonas suteikia tvirtumo dėžėms?
Šiandien mes sutelkiame dėmesį į tai, jog medžiaga iš kurios pagamintos gofruoto kartono dėžutės suteikia joms tokį tvirtumą ir atsparumą gniuždymui. Šiame straipsnyje apžvelgsime viską, kas susiję su gofro kartonu, įskaitant ir kaip gaminamos kartono dėžės, kada gofruotas kartonas buvo išrastas ir kaip jis veikia, o taip pat apžvelgsime ir patarimus rūšiuojant kartoną ir jo gaminius.
Kaip pagamintas gofruotas kartonas?
Pradėkime nuo pagrindų – kas yra gofruotas kartonas? Paprasčiau tariant, tai yra storas stiprus lakštas, kuris sudaro kartono dėžės sienas. Tai yra šių medžiagų derinys, kuris kartonui suteikia didelį tvirtumą, stiprumą bei atsparumą smūgiams, gniuždymui ir spaudimui.
Kartonas, kurio pagrindą sudaro „zig-zag“ formos sluoksnis, suteikia dėžės sienoms tvirtumo. Šis banguotas (gofruotas) popieriaus sluoksnis ir yra pagrindinė dėžių atsparumo ir tvirtumo sąlyga. Banguotasis sluoksnis yra tvirtai klijuojamas su 2 iš abiejų šonų kraft popieriaus sluoksniais.
Taigi, kada tiksliai buvo išrastas gofruotas kartonas? Žvelgiant atgal į istorijos puslapius, ankstyviausias pranešimas apie gofruoto kartono užpatentavimą buvo 1856 m. Anglijoje. Vis dėl to ši medžiaga buvo atrasta net nepagalvojus apie pakavimo sprendimus ir tuo metu daugiausiai buvo naudojama skrybėlės formai išlaikyti.
Pirmasis gofruoto kartono panaudojimo pakavimui ir transportavimui patentas buvo išduotas 1871 m. gruodžio 19 d. JAV, kur buvo naudojamas buteliams ir stiklinėms lempoms įpakuoti. Bėgant metams tai tapo populiaria pakavimo medžiaga, o medinės dėžės buvo pakeistos gofruoto kartono transportavimo dėžėmis nuo 1900-ųjų metų.
Tobulėjant šiai išradingai medžiagai, kartoninės dėžės tapo patikimas transportavimo ir sandėliavimo sprendimas, bet kaipgi kartoninės dėžės pagamintos? Visas procesas pradedamas nuo gofruotojo (vidinio) sluoksnio gamybos, kuris gaminamas pasitelkiant didelę gamybos mašiną vadinamą gofratoriumi. Lygaus kartono popieriaus sluoksnis leidžiamas per gofratorių, kuriame popierius įkaitinamas ir spaudžiamas didelio besisukančio volo, taip suformuojamas banguotas (gofruotas) kartono sluoksnis. Toliau gofruotasis sluoksnis ištepamas itin stipriais klijais ir tuo pat 2 išoriniai gofruoto kartono sluoksniai yra kartu supresuojami su banguotuoju sluoksniu, taip gaunamas ilgas kartono rulonas. Vėliau kartonas gali būti pjaustomas įvairiausiais dydžiais, iš kurių pjaustomos ir klijuojamos dėžių išklotinės.
Kokie galimi gofrokartono panaudojimo būdai?
Gofrokartonas gali būti panaudotas įvairiausiose situacijose, bet labiausiai paplitusi panaudojimo sritis yra daiktų saugojimas kartono dėžėse. Pirmiausia reikėtų suprasti, kaip gi gofruotas kartonas veikia? Ši inovatyvi konstrukcija tarpusavyje sujungia skirtingų formų medžiagas į vieną visumą. Viduryje gofruotasis sluoksnis tvirtai įspraustas ir priklijuotas tarp dviejų lygių kartono popieriaus plokščių ir visa tai suteikia ypatingai didelį tvirtumą bei atsparumą per visą kartono ilgį. Taigi, tas banguotasis sluoksnis viduryje ir yra lemiamas tokio tvirtumo faktorius.
Kai tiek daug skirtingų kartono rūšių yra rinkoje, mūsų dažnai klausia, kuris tipas ir kokio storio kartonas yra tinkamiausias? Vienose srityse geriausia naudoti lengvesnes medžiagas, tik iš vieno gofruotojo kartono sluoksnio pagamintas dėžutes, kurios yra lengvos ir patvarios. Kitose srityse tinkamiausias pasirinkimas kartonas, kurį sudaro keletas gofruotų ir storesnių sluoksnių. Tokio tipo kartoninės dėžės gali būti itin tvirtos ir atsparios. Tvirčiausios 3 sluoksnių kartono dėžės gali atlaikyti iki 500kg svorio, ir tai yra įspūdinga žinant, jog čia tik keletas sluoksnių kartono.
Taigi, ar gofro kartonas yra perdirbamas?
Atsakymas yra taip, kartonas yra visiškai perdirbama ir draugiška aplinkai medžiaga. Visus savo pirkėjus skatiname atsižvelgti poveikį mūsų aplinkai ir gamtai, ir skirti daugiau dėmesio perdirbamoms pakuotėms. Kartonas taip pat yra ta medžiaga, kuri biologiškai suyra gamtoje ir mūsų aplinkoje, taigi per tam tikrą laiką gofrokartonas gali visiškai suirti.