module-jmsblog-post

Kartoninės transportavimo dėžės: į ką atsižvelgti jas renkantis?

Kartoninės transportavimo dėžės: į ką atsižvelgti jas renkantis?

Tikriausiai retai susimąstome, kiek daug mūsų aplinkoje kartono. Jis gali būti įvairiausių rūšių: tiek techninis, pavyzdžiui, atsparus drėgmei; statybinis, dažnai priskiriamas prie techninio, tiek poligrafinis kartonas, be kurio neapsieinama knygų leidyboje.

Vis dėlto, apie ką pirmiausiai pagalvojate išgirdę žodį kartonas? Tikriausiai pirma mintis – rusvos spalvos pakavimui, transportavimui ar tiesiog daiktų laikymui skirta kartono dėžė. Perkirpę ar perplėšę tokios dėžės sienelę joje rasite popierines bangeles, dėl kurių ši universalumu pasižyminti medžiaga dažniausiai vadinama gofruotu arba, kiek rečiau, banguotu kartonu (angl. corrugated cardboard).

Gofruotas kartonas pasižymi nedideliu svoriui ir dėl banguotos struktūros gali apsaugoti dėžės turinį nuo smūgių ar dūžių transportavimo metu. Kartoninės pakuotės patvarumas ir laikomo ar pervežamo daikto saugumas yra svarbu tiek privatiems asmenims, tiek verslams siekiantiems užtikrinti geriausią klientų aptarnavimą.

Kartono dėžės sienelės: kuo jos ypatingos?

Kartono dėžės patvarumą lemia kartono storis, priklausantis nuo bangų aukščio ir sluoksnių kiekio. Bangos (angl. flute) aukštis sutartinai žymimas raidėmis A, B, C, E, F. Gali pasitaikyti ir kitų raidžių naudojimas bangų žymėjimui. Iš daugiau nei vieno bangos sluoksnio pagamintas kartonas ženklinamas atitinkamai. Pavyzdžiui, galite rasti raidėmis EF ar EB žymimo kartono.

Skirtingi kartono ar kartoninių dėžių gamintojai gali nurodyti skirtingus bangos aukščius, tačiau galima paklaida yra labai nedidelė. Žemiau pateikiami galimi bangų aukščių intervalai:

  • F banga 0.75 - 0.8 mm
  • E banga 1.00 - 1.8 mm
  • C banga 3.20 - 4.0 mm
  • B banga 2.10 - 3.0 mm
  • A banga 4.80 - 5.0 mm

Gofruotas kartonas
Didesnis bangos aukštis reiškia didesnį patvarumą ir geresnę paviršiaus amortizaciją smūgių ar gniuždymo metu. Mažesnės bangos lemia geresnius spausdinimo rezultatus ir yra tinkamesnės lankstymui. Siekiant užtikrinti tiek puikią prekinę išvaizdą, tiek transportuojamų objektų saugumą, derinami keli sluoksniai. Pavyzdžiui, kombinuojamos C ir E (CE) ar B ir C (BC) bangos.

Ploniausias gofruotas kartonas gali būti dviejų sluoksnių, susidedančių iš lygaus popieriaus lakšto bei banguoto sluoksnio (angl. single-face). Toks kartonas dažnai naudojamas pakavime norint suvynioti daiktus ar perdengti juos dėžėse.  Visgi dažniausiai kartoninės dėžės gaminamos iš vadinamojo single-wall kartono, susidedančio iš trijų sluoksnių sudarančių tvirtą sienelę. Stipriausias kartonas dažniausiai būna 7 sluoksnių (ang. tripe-wall), susidedančių iš trijų banguotų sluoksnių ir keturių juos laikančių lakštų.

Gofruoto kartono pakuočių gamyboje vadovaujamasi tarpautiniais standartais užtikrinančiais kartono kokybę. Europos kartono gamintojai remiasi EUPS (angl. End Use Performance Standard) standartu, apimančiu kartono plokštumos gniuždymo testą, plyšimo testą, krašto gniuždymo testą (ECT - angl. edge crush test) ir kt.

Renkantis kartonines transportavimo dėžes, svarbu įvertinti vežėjų patirtis ir patarimus. Tarptautiniai vežėjai turi tam tikras dėžių stiprumo, tvirtumo rekomendacijas, kurių laikydamiesi galite užtikrinti, kad siunta gavėją pasieks be pažeidimų. Kelionės metu jūsų siuntinys turi atlaikyti daug trinties, spaudimo ir smūgių, todėl kartoninė dėžė, net ir plonomis sienelėmis, yra saugesnis ir patikimesnis pasirinkimas nei, pavyzdžiui, burbuliniai vokai.

Kaip gaminamos kartoninės dėžės?

Galimi skirtingi kartono dėžių gamybos būdai, tačiau bet kurį pasirinkus, viskas prasideda nuo gofruoto kartono gamybos. Tam naudojamas korugatorius (angl. corrugator), kuris, besisukant keliems skirtingiems volams, išspaudžia popieriuje bangas ir jas priklijuoja prie kito tokio paties pločio lygaus popieriaus. Tokiu būdu pagamintas gofruotas kartonas gali būti naudojamas įvairių matmenų dėžių pjaustymui. Tai gali būti mikrogofra (E banga, 2 mm) ar kitas užsakovo pasirinktas kartonas.

Kartoninės dėžės gaminamos staklėmis, kurios skiriasi savo sudėtingumu. Vienos išpjauna kartoną pagal skaitmeninę išklotinę, kitos dėžės išklotinę iškerta specialiais kirtimo peiliais, pagamintais pagal kliento užsakymą. Pastarasis būdas daug brangesnis ir dažniausiai naudojamas išskirtinio dydžio ar formos kartoninėms dėžėms gaminti. Renkantis tokį gamybos būdą, svarbu įvertinti, kiek ilgai tokios pakavimo dėžės bus reikalingos, kadangi kirpimo peilių gamyba ir jų saugojimas tam tikrą laiką įeina į gamybos kaštus.

Iškirstos ar išpjautos išklotinės suklijuojamos ir lakštais sukraunamos ant paletės transportavimui. Pasiekusios užsakovą, dėžės gali būti surenkamos rankiniu arba automatizuotu būdu. Automatizuotas dėžių išskleidimas dažniausiai naudojamasi naudojamas pramonėje, kur dėžių surinkimo prietaisas (ang. currocated erroctor) yra pakavimo linijos dalis.

Čia kartono dėžės gamyba nesibaigia. Pagal poreikį, kartoninės dėžės gali būti dažomos, o dažymo būdų yra įvairių. Vienas iš jų - šilkografija dažnai naudojama įvairiems logotipams, išskirtiniams ženklams spausdinti ant jau pagamintų pakuočių. Tai vienas seniausių iš Kinijos kilęs spausdinimo būdas, tačiau net ir moderniame amžiuje patrauklus įvairiems prekiniams ženklams vertinantiems išskirtinumą. Be šilkografijos galimi ir kiti spausdinimo būdai, tokie kaip ofsetinė spauda (dar žinoma kaip litografija) ir fleksografija.

Kartono dėžės gamyba

Transportavimo dėžės: kokią rinktis?

Jeigu siekiate užtikrinti saugų prekių ar daiktų pristatymą, kartoninės transportavimo dėžės  yra nepakeičiamas pasirinkimas tiek dėl patvarumo, tiek dėl galimybės perdirbti pakuotę. Išpopuliarėjus internetinei prekybai, prekių pristatytas ir reprezentatyvi pakuotės išvaizda tapo dar vienu pardavėjų rūpesčiu ir neatsiejama prekinio ženklo dalis. Negana to, aktualėjant planetos tausojimo ir ekologijos temai, vartotojai vis daugiau  kreipia dėmesį į pakuotės ekologiškumą ir galimybę ją panaudoti pakartotinai arba perdirbti. Lietuvoje šis požiūris į pakuotę dar tik formuojasi, tačiau užsienyje sąmoningumas vis auga ir lengvai perdirbamą (zero-waste) pakuotę pasirinkę verslai už tai labai gerbiami ir vertinami.

Nors gali pasirodyti, kad gofrokartono dėžių įvairovė nesuskaičiuojama, tačiau net ir čia yra tarptautiniai kartoninių dėžių formų standartai. Europoje laikomasi FEFCO dėžių modelių žymėjimo standarto. FEFCO dėžių kodai susideda iš 4 skaitmenų kombinacijos, kurioje pirmi 2 skaitmenys nurodo pakuotės rūšį, o kiti 2 nusako jos konkretų modelį.  Populiariausiomis laikomos FEFCO 0201 modelio dėžės, užklijuojamos lipnia juosta apačioje ir viršuje. Šio modelio dėžės dar žinomos kaip klapaninės (angl. slotted) dėžės, kurios gali būti tiek standartinių, tiek nestandartinių dydžių.

Transportavimui tinkamų dėžių pasirinkimas išties platus. Tai gali būti aukštos ir žemos, kubo formos dėžės, plokščios dėžės, anksčiau minėtos klapaninio tipo transportavimo dėžės paletėms, paletinės dėžės  ir greito uždarymo (FEFCO 0427) dėžės, idealiai tinkančios išpopuliarėti spėjusiems siuntų terminalams.

Gana dažnai naudojamos S dydžio greito uždarymo dėžės paštomatams gaminamos iš B bangų 3 mm aukščio kartono. Šio modelio transportavimo dėžės (galimi XS, S, M ir L dydžiai) tiks LP Express, Omniva, DPD ir Venipak paštomatams. Tokia dėžė greitai surenkama, į ją lengva sudėti daiktus. Norint išlaikyti kuo patrauklesnį daiktų vaizdą atidarius dėžę, tuščias dėžės vietas galima užpildyti specialiu pakavimo popieriumi, kurį galima panaudoti dar kartą ar perdirbti. Dėžę užklijuokite popierine lipnia juosta, ir štai jūsų pakuotė paruošta kelionei pas klientą.

Jeigu domina transportavimo dėžės ar kitos pakavimo prekės, susisiekti su mūsų komanda galite elektroniniu paštu info@pakuoteplius.lt arba telefonu +370 606 80424 ir mielai atsakysime į visus rūpimus klausimus.

Palikite komentarą

Jūsų el. Pašto adresas nebus paskelbtas.